in

Winners Club ve světě: Syky na Erasmu

Erasmus kvůli studiu? Kdepak…

Hrozně rád se vracím domů. Všude dobře, doma nejlíp. Jojo, je to tak. Ale abych měl radost z návratu domů, tak vždycky někam zmizím, vypadnu za změnou. Na podzim 2017 jsem takhle zmizel do Anglie.

Studuju vejšku. Nebudu lhát, nějakej ten titul by nebyl špatnej. Ale erasmus je jeden z hlavních důvodů, proč studuju. Při každý složený zkoušce jsem si říkal, že jsem o krok blíž pobytu někde, kam chci. Vybral jsem si Anglii, protože britská kultura mi docela sedí – fotbal, pivo, styl, kulečník, whisky. What’s not to like?!

 

Campus? Wow!

Než jsem přijel do Anglie, tak jsem slovo “campus” znal jen z americkejch filmů. Fakt jsem neměl tušení, co si představit.

Okej, to be fair, je to dost cool. Studentský městečko, kde je všechno co mladej “študák” k životu potřebuje. Krámek s názvem Essentials byl v podstatě “the real MVP” v očích všech mladejch vykulenejch studentů, jako jsem byl já, velmi brzo. Jak název napovídá, dal se tam nakoupit jakejkoliv basic stuff, kterej byl k životu na koleji nutnej – od čínskejch polívek, přes late night craving čokolády, zmrzliny a čipsy, až po ramínka do skříně a nějaký základní prášky. Jop, alkohol taky.

Nespočet junk food barů/restaurací byl doplněnej o tak akorát menz (ehm, jednu) s normální stravou, abych mohl mamce s klidem říct, že mám vyváženou stravu, a že teda nemusí mít strach. Nebylo na škodu, že jsem v ceně ubytování měl zahrnutou denní slevu £8 na útratu ve všech restauracích na campusu. Kromě barů byl na campusu taky regulérní klub. Not bad.

Co už tak skvělý není je fakt, že kolej na tři měsíce mě stála £1800, což mi mělo pokrýt kapesný, který všem Erasmus studentům dává EU. Někdo to ale asi špatně spočítal nebo mu zrovna nefungoval převodník měn, a tak jsem dostal jenom €1500. Obviously, kamarád Honza se mi smál, že jede na levnou Sicílii a dostal stejně. No co, shit happens, matched betting mi kryje záda.

Ubytování good, restaurace taky good, ale nejvíc mě uneslo sportovní zázemí. Kam se hrabou multisport karty v Praze. Sportovní člsntví za pár šupů a mohl jsem si dělat co jsem chtěl, kdy jsem chtěl, jak často jsem chtěl, a kde jsem chtěl. Prostě bomba. Tělocvičny, hřiště, kurty, fitko. Fakt v topu.

 

Trip do Dublinu a Edinburghu

Jó tak tohle je jedna z nejhezčích vzpomínek na Erasmus. S Andy jsme si řekli, že by nebylo na škodu trochu tu Británii procestovat, když už máme tu možnost. Letenky byly super levný a díky Airbnb jsme se nemuseli bát, že bychom neměli kde složit kosti.

Dublin je skvělej. Malý městečko s parádní atmosférou. Rozumně dlouhá prohlídka města nemohla skončit jinak než návštěvou vyhlášenýho Temple Baru. Pivo, whisky a Baileys tekly proudem.

Edinburgh mě překvapil tím, jakej to je kopec, když jde člověk po Royal Mile až nahoru k hradu. No co, jsem mladej, tak mě to nezabije. Highlightem byl ale výšlap na Arthur’s Seat, ze kterýho je super výhled. Elephant House, kde J. K. Rowling psala Harryho Pottera taky není špatný místečko.

 

Jsem Ondra a chtěl bych hrát quarterbacka.

Na anglickejch univerzitách s takovým sportovním zázemím je pecka, že se člověk může přihlásti do jakýhokoliv sportu, na kterej si vzpomene. Normálně hraju fotbal, tak jsem si říkal, že zkusím něco jinýho. What the hell, americkej fotbal je sakra dobrej sport, tak proč ne.

Na Freshers Faire, kterej sloužil všem “freshers” (prvákům) k rozkoukání se a zapsání se do všech možnejch societies a sportovních klubů, jsem se sebevědomě přitočil ke klukům ve full výstroji, že bych si teda s tím šišatým míčem taky hodil. Chvilku jsem si zaházeli, a protože jsem talent, tak mě pozvali na trénink.

Trénink na pohodu. Přišlo spoustu nováčků, ale už od začátku bylo jasný, že né všichni maj potřebnej skillset na to, aby dostali takzvaně čuchnout. U mě bylo jasný, že se budu cpát spíš do ofenzívy. Quarterback by mi seděl nejvíc, o tom žádná. Bohužel, toho hrál jeden pohodovej kluk, tak jsem si říkal, že by nebylo fér posadit ho na lavičku, když bych vlastně byl jen na třetinu sezóny.

Přišel jsem ještě na pár tréninků a na pozici wide receivera se mi dařilo. Tomu bezpochyby přispěl show-off one handed catch hnedka z prvního tréninku.

Euforie opadla, když nám řekli, kolik stojí výstroj a všechny členský poplatky s tím spojený. No co, všechno hezký jednou končí.

 

Come On You Spurs

Kdybych v Anglii nešel na fotbal, tak bych si to asi neodpustil. Nechal jsem to na úplně poslední víkend. Přijel za mnou brácha a spolu jsme šli na Tottenham Spurs.

Wembley Stadium je jeden z nejmodernějších a nejikoničtějších fotbalových svatostánků na světě a díky rekonstrukci vlastního stadionu tam právě Spurs hráli svoje domácí zápasy.

Už ani nevím proti komu Spurs hráli. Myslím že to bylo Stoke City. Jde o to, že anglická fotbalová atmosféra je naprosto senzační. 80k nadšenejch fanoušků zpívalo oslavný chorály při každým gólu domácích. Jen štěstí, že jich padlo hned 5!

Jop, v Anglii se vyplatí jít na fotbal.

 

Poker society, aneb gambling ve škole

Kromě americkýho fotbalu jsem se zapsal ještě do Poker Society. Od prvního týdne patřily úterní večery starýmu dobrýmu Texas Holdemu.

Nejsem profi hráč, ale jsem fairly good. Nicméně chodil jsem hrát pro srandu, než pro nějaký vydělávání, tak jsem si vždycky sednul ke stolu s buy-in vkladem £2. První turnaj nevyšel podle představ. Malá agresivita na stolu se nesetkala s úspěchem a musel jsem z kola ven. Kámošce Andy, která byla v Anglii semnou, se ale zadařilo a vyhrála.

Od druhýho tejdne mi to šlo o poznání líp. Pravidelně jsem se umisťoval v TOP5 a sbíral jsem body do průběžný tabulky, ve který jsem se po dvou týdnech usadil na prvním místě. To mýmu egu rozhodně nevadilo.

Co mi naopak dost vadilo, bylo to, že jsem nikdy nedosáhl na první místečko. Nutno ale říct, že jsem  často vypadl kvůli tomu, že to protihráči neuměli a dělali nesmyslný calls. Říkal jsem, že jsem chodil hrát pro srandu. Za pár tejdnů jsem ale zjistil že mít Pocket Aces (AA v ruce) a prohrát s někým, kdo má 2Q a dá call na All-in pre-flop, rozhodně sranda není.

No nevadí, důležitý je, že jsem odjížděl v plusu a v průběžný tabulce v TOP3. Byl jsem spoko.

 

 

Overall skvělá experience. Pokud máš možnost, určitě taky někam vycestuj. Vrátí se ti to několikrát.

Málem bych zapomněl, byl jsem na University of Kent ve městě Canterbury. 😀

 

Pár fotek z Erasmu a z ostatních svých dobrodružství vždycky házím na instáč.

 

 

 

Komentáře