in

Winners Club ve světě: Faerské ostrovy

Kallur Lighthouse
Kallur Lighthouse

O Faerských ostrovech se mezi turisty moc nemluví. Většina cestovalů, pokud chce navštívit krásnou přírodu, vyráží na známější Island nebo Lofoty. A to je právě ten důvod, proč stojí za to Faery navštívit – málo turistů.

Ne, že byste na ně nenarazili, ale pokud tam vyrazíte v září (kdy počasí ještě tak nějak ujde), potkáte jich za den tak tři. A většinou vám poví, že jsou na ostrovech na 3-4 dny a že mají jakýsi round trip: Island – Faerské ostrovy – Lofoty.

Je to už rok, co jsem navštívil Faerské ostrovy a ani za boha se mi nedaří je dostat z hlavy. Za těch 12 měsíců jsem navštívil ještě několik míst, které mě zaujaly, ale nic tolik, jako Faery. Přirovnal bych to k Toskánsku – místu, kam se chci vracet každé tři roky.

Na Faerské ostrovy se dostanete poměrně snadno. Sednete do velkého stříbrného ptáku a letíte do Kodaně. A tam už jen přestoupíte na další spoj, které vás vezme do Vagaru. Letiště na Faerech je tak maličké, až je to k neuvěření. 96% HDP ostrovů tvoří rybolov, zbytek je turismus. A tak to i vypadá… po příletu můžete navštívit stánek Visit Faroe Islands, kde vám pomohou se dostat do hlavního města. Můžete si tam koupit sim kartu s daty a dají vám mapu ostrovů a průvodce (zdarma).

Gásadalur

 

Torshaven (hlavní město)

Je maličké. Na prohlídku vám stačí sotva pár hodin. S vysokou pravděpodobností vám tam bude pršet, takže stejně si projdete jen hlavní místa a možná navštívíte nějakou vyhlídku za městem.

 

Ubytování

Kousek od Kviviku, Faerské ostrovy

Ubytování na Faerech je trochu oříšek. Asi nejlevnější variantou je bydlet v kempech a to buď v autě nebo ve stanu. V kempy jsou dobře vybaveny a budete tam v pohodě, pokud by se vám nechtělo moc utrácet za bydlení. Další variantou je najít si ubytování přes Airbnb. Pokud si je vyhledáte několik týdnů před příletem, neměli byste mít problém si nějaké najít. Tou nejdražší variantou je Booking. Moc hotelů na Faerských ostrovech není a když už jsou, tak většina je okolo mezi letištěm a hlavním městem. Na severu jich moc není… Naštěstí tam není problém sehnat pokoj na Airbnb.

 

Auto = svoboda

Faery se dají prochodit pěšky. Určitě je to bezvadný zážitek, ale přesto bych doporučil auťák. Je to pohodlnější a když přejíždíte z místa na místo, aspoň se po cestě máte šanci zahřát. Zároveň se nemusíte spoléhat na meziměstskou dopravu a můžete se podívat úplně kamkoliv. Jo a podmořský tunely za to taky stojí.

Nejlevněji si auto půjčíte v hlavním městě. My jsme jeli autobusem z letiště a půjčili si auto u dealera Citroenu. Stačí jim napsat email a pošlou vám nabídku, které se žádná půjčovna na letišti nevyrovná.

 

Dotované helikoptéry
Pokud jste někdy neletěli vrtulníkem, na Faerech máte příležitost. Jsou totiž dotované a tak se za pár stovek můžete proletět – například na nedaleký ostrov Mykines.

 

Místa, která se vyplatí navštívit

Gásadalur, Faerské ostrovy

Pokud budete mít auťák, projeďte všechny ostrovy a pokud dobře chytnete i sezónu, podívejte se za papuchálky na Mykines. Tam se dá dostat lodí nebo právě zmíněnou helikoptérou.

 

Nejlepší turistický portál
Absolutně nejlepším portálem, kde můžete získat veškeré informace je Visit Faroe Islands. Můžete si tam zdarma stáhnou průvodce po ostrovech včetně mapy, kde jsou zakresleny všechny výšlapy. Agentura vede i vlastní profil na Instagramu, kde se můžete podívat, jako to na ostrovech vypadá. A máte-li nějaký dotaz, napište jim na Facebooku do zpráv. Odpovídají poměrně rychle (vyzkoušeno).

 

Moje fotky z Faerských ostrovů
Docela rád fotim a tak pokud byste chtěli vidět fotky, které jsem z Faerských ostrovů pořídil, můžete se podívat na můj profil na Instagramu. Případně, pár fotek najdete i na profilu Winners Clubu.

 

Komentáře