in

Winners Club a Bitcoin – 1. díl

Ve svém volnu se Tomáš věnuje psaní článků na témata kolem bankovnictví, fintechů, start-upů, GAFA (Google, Apple, Facebook a Amazon) a kryptoměn. Článek o kryptoměně Bitcoin původně vydal na svém profilu na Linkedinu pro potřeby České spořitelny (ve které se věnoval disruptivním technologiím jako konzultant). A protože byl článek hodně sdílený, přinášíme ho i k nám na blog.

 

Obecně, rád se vyhýhám konfliktům jak to jen jde a tak jsem se vyhýbal i diskuzím ohledně Bitcoinů. A to především kvůli tomu, že jsem ještě nenarazil na skutečnou diskuzi o Bitcoinech (offline i online). Vždy se jednalo spíš o argumentaci (až hádku), kdy jedna strana přesvědčovala tu druhou, že právě ona má pravdu. Už jsem si to vyzkoušel několikrát se svým bráchou a minulý týden jsem si to na pivě vyzkoušel i se dvěma kamarády. Ten první z nich je svou povahou early adopter a druhej taková menší konzerva. Po nadhození tématu Bitcoinů jsem se rozhodně žádné diskuze nedočkal, to spíš té hádky. Hypotéza potvrzena.

No nic… Rozhodl jsem se tedy, že se na problematiku Bitcoinů budu muset podívat z dvou úhlů pohledu. Tahle první část je z pohledu early adopters — lidí, co nějaký ten Bitcoin vlastní; jsou v nějaké té Bitcoin komunitě; rádi si o něm povídají, atp. Určitě taky nějakého znáte. Jsou to stejní lidé, co mají nějakou dietu a hrozně rádi si s vámi o ní povídají.

 

Ale nejprve, co je to ten Bitcoin? (kdo ví, ať přeskočí)

 

Bitcoin jsou internetové peníze. Je to systém peněz, který byl vytvořen a existuje na internetu. Umožňuje lidem posílat & přijímat hodnotu stejným způsobem, jako posíláme & přijímáme emaily. A to kdekoliv na světě, bez jakýchkoliv prostředníků a s okamžitým vypořádáním. Tohle je povrch, který všichni vidíme. Pod povrchem je to ale celá platforma…

Většina lidí s tím ale příjde do styku jako s měnou (kryptoměnou). Klidně Bitcoin můžeme vnímat jako peníze, které je možné poslat z jednoho mobilního zařízení na druhé. Jako když někomu platíte v hotovosti… jen ta hotovost je elektronická.

POV early adopters

1 Není nikým vlastněn

Pro EA je nejzajímavější ta vlastnost Bitcoinu, že není nikym vlastněn, tak jako nikým není vlastněn web nebo email. Žádnou bankou, korporací či vládou… což ale neznamená, že by nikdo z nich web nebo email nepoužíval. Banky v současnosti dokonce už vytváří i vlastní kryptoměny. Ty jsou sice na prd jako intranety, ale už je vidět, že se snaží taky hrát tu hru. Jen to zatím nedělají moc dobře…

Kde to banky podělaly? Přijde mi, jak kdyby banky prvně viděly automobil. Z něj si vypůjčily pneumatiky a teď se je snaží nasadit na dostavník, který nadále budou tahat koně. A to kvůli tomu, že před pár roky investovaly do štěrkových cest… Zatím jsem viděl jen několik vlaštovek, které přemýšlejí šířeji.

 

2 Komunity

Druhým zásadním aspektem jsou komunity lidí, kteří se o Bitcoin zajímají. Sdílí mezi sebou aktuální informace a snaží se technologii posouvat dál. Případně se snaží hacknout různé protocoly, aby získali Bitcoin bounty.

 

3 Truly global form of money

I dnes stále neexistuje globální forma peněz.

Pokud budete chtít poslat nebo přijímout peníze z např. do některých států v Asii nebo v Africe, tak to chvíli potrvá, než se ta platba vypořádá. Důvodem je nespočet prostředníků, kteří si transakci chvíli u sebe podrží, než vám ji na druhé straně zobrazí na účtě. To u Bitcoinu neexistuje.

 

4 There is something wrong with the banking system

 

Pokud ani v digitálním světě není možné disponovat s penězi okamžitě po provedení převodu, tak je něco špatně s bankovním systémem.

 

Tomu “špatně” se říká counterparty risk

Pokud vám někdo ze zahraniční posílá peníze, tak jeho lokální banka posílá bankovní převod vaší bance. Pokud by vám banka okamžitě vyplatila peníze, ale k nim by z nějakého důvodu nedorazily, tak o ně přijdou. A tak to nedělaj a proto ty mezinárodní bankovní převody tak trvaj… navíc, v každé takové transakci je několik prostředníků. A dokud každý prostředník neobdrží peníze, tak je nepošle dál…

 

More intermediaries, more risk.

 

Každý takový prostředník představuje riziko a v průměrné transakci jich najdete 4–6. To riziko se pak docela nasčítá a protože banky nemají rády rizika, tak celý proces zpomalí a tím se mu brání. Proto čekáme tak dlouho, než nám přijdou peníze ze zahraničí…

A to u Bitcoinu (ne)chybí. U BTC transakcí je to vždy od jednoho peera k druhému. Žádní prostředníci.

Cool, a co fraudy?

Když zadáte do G’ Bitcoin, tak na vás vyskočí pěkná řádka odkazů ohledně podvodů s Bitcoiny (že je někdo někomu ukradl z bitcoinové peněženky nebo exchage portálů; že je používají pedofilové a financujeme se s nimi terorismus [Poznámka 1 a 2], atp).

 

Obecně, pokud někde koncentrujete hodně peněz, tak je vždy bude chtít někdo ukrást.

 

Je ale rozdíl mez systémovým a individuálním fraudem.

Individuální fraud se může stát jak u fyzických bank, tak i u těch bitcoinových. A pro řadu lidí z dark netu je to asi i poměrně easy, protože celý point Bitcoinů je, že každý drží své peníze sám. Potom tedy stačí hacknout invidividuální accounty a složitost toho, jak to udělat, záleží na úrovni zabezpečení těchto účtů.

Na druhou stranu, za těch 8 let existence se ale Bitcoin protocol hacknout nepodařilo (pokud ano, prosím opravte mě).

 

Bernie Madoff

 

Když zjistíte, že top trusted guy na Wall Street; člen boardů credit rating agentur (sám od nich dostával rating) je podvodník, který dotoval výnosy z investic vklady nových členů (ponzi), tak máme problém. Bernie je jediný, kdo šel nakonec do vězení a něco mi říká, že je to kvůli tomu, že okrádal bohaté. Kdyby okradal běžné klienty bank, tak by dostal v 09′ jen peněžní injekci.

 

Důvod, proč vlastně máme v bankingu něco jako finanční dohled je kvůli tomu, že pokud dáte k správě své peníze někomu jinému, tak se je někdo pokusí ukrást.

 

A změna formy peněž by níčemu nepomohla. Co by ale pomohla je změna architektury peněz. A tou změnou architektury peněz myslím snižení koncentrace peněz v rukou prostředníků. Nemá totiž smysl budovat další a sofistikovanější systémy k monitorování lidí, kteří spravují něčí peníze. Ta odpověď, kterou možná potřebujeme, je právě ta, kterou přináší Bitcoin.

 

Hold your own money.

 

Změna architektury peněz? Are you kiddin’ me?

 

I kid you not.

Lidé Bitcoinu nedůvěřují, protože představuje fundamentální změnu technologie, kterou jsme změnili v historii jen několikrát – peněz.

Předposlední změnou bylo, když jsme přešli z drahých kovů s obličeji králů na certificates of deposits těchto drahých kovů. Jinými slovy, nebudu přesouvat svoje zlato ze svého depositu na tvůj, ale dám ti jen tenhle certifikát a teď jsi majitelem ty (přivítejte paper money). No a v 50’s byly představeny první plastové peníze…

A bylo by naivní si myslet, že kterákoliv taková změna probíhala smoothly. Představte si, že přijdete za někým, kdo používá po deset generací drahé kovy s obličejem králů a řeknete mu, že tenhle papírek jsou peníze a ať vám něco dá…

Tahle transition trvala 400 let. Z paper money na kreditky jsme přešli během 40 let. S Bitcoinem by to mělo být rychlejší.

Kde teď jsme?

 

Bitcoin technologie je pořád shit a ještě pár let shit bude. Pamatujete si, jak se Gordon Gekko procházel po pláži s mobilem, který vůbec nevypadá jako dnešní mobil? V tomhle bodě aktuálně jsme. Tak jak to bude probíhat?

 

Proces adopce disruptivních technologií

In short, aby nějaká disruptivní technologie byla adoptována, tak je potřeba splnit podmínky:

1 You gotta need it,

2 It’s gotta be ready,

3 It’s gotta be easy to use.

Abychom Bitcoiny potřebovali (1.), tak buď

(a) stávající řešení přestane dobře fungovat (můžeme vidět na odlivu kapitálu do daňových ráju po 09),

(b) začnou vznikat aplikace, které dříve vznikat nemohly (např. self driving cars, které platíte automaticky podle počtu ujetých kilometrů; micropayments, kterými platíte přímo za obsah; IoT aplikace, které umožní spotřebičům nakupovat na internetu).

Jakmile začnou vznikat takové aplikace, vznikne potřeba provádět transakce s co možná nejnižšími náklady — kryptoměnami.

 

Příští týden přidáme druhý díl, kde Tomáš popisuje Bitcoin kritickým pohledem… Stay tuned 😊

 

 

Koho sledovat a číst?

Andreas Antonopoulos

 

Poznámky:

1. Zločinci a pedofilové obecně používají vyspělé technologie, protože jejich business model je high margin, high risk. To, že si za Bitcoiny něco koupí ještě neznamená, že tahle kryptoměna byla vytvořena přímo pro ně. Určitě je uvidíte řídit Toyoty, volat z iPhonů, pít Budweiser, atp.

2. Největší money launderer je HSBC. Kluci z banky pro drogovej kartel vyprali přes 700 miliard USD během 10 let a v přímém důsledku zemřelo cca 19 000 obyvatel. Dostali pokutu 1.9 miliardy a nikdo nešel do vězení.

 

Komentáře