in

Winners Club a Bitcoin – 2. díl

Ve svém volnu se Tomáš věnuje psaní článků na témata kolem bankovnictví, fintechů, start-upů, GAFA (Google, Apple, Facebook a Amazon) a kryptoměn. Článek o kryptoměně Bitcoin původně vydal na svém profilu na Linkedinu pro potřeby České spořitelny (ve které se věnoval disruptivním technologiím jako konzultant). Minulý týden jsme vydali jeho první část i u nás na blogu a dnes přinášíme druhý díl, ve kterém se Tomáš na kryptoměnu Bitcoin dívá pohledem kritika. 

 

V předchozí epizodě jsem se snažil dívat na Bitcoin z pohledu člověka, který je na bitcoinové dietě. Je to ten typ lidí, co o svojí dietě pořád melou a protože je bitcoinová, tak melou pořád o nich. Z toho pohledu jsou pak na světě dva typy lidí:

1 Ti, co tvrdí, že Bitcoin je budoucnost a

2 Ti, co tvrdí, že to scam.

 

The rise of the crypto currencies

Bitcoin je zatím krátkodobej experiment (vznikl v roce 2009) a za těch několik let vzrostla jeho cena z $ 0.06 na $ 6 500. Bylo tam několik ups and downs, ale když se koukenem na dosavadní průběh, tak experiment je evidentně úspěšný.

A Bitcoin neni jediný, kryptoměn je více (aktuálně přes 1 200). Cena Etherea (druhá v pořadí by market capitalisation) za dobu své existence vzrostla z $ 1.31 na $ 299.

Když sečteme market caps Bitcoinu a Etherea, tak představují 80% hodnoty celkové tržní kapitalizace 20 největších kryptoměn. Cool, co?

 

Když ale poměříte celkovou tržní kapitalizaci těchto 20 kryptoměn vůči hodnotě Amazonu, tak jsme sotva na 30% jeho hodnoty.

 

Takže tak velký to ještě není…

 

 

Každopádně, dostat se z 0 na $ 170 miliard market cap za 8 let je success.

 

Co mají crypto currencies společného?

Společným jmenovatelem je ta underlaying technologie, která za nimi je.

Nazývá se Blockchain, je nová a zdá se, že je skvělá. Chvíli mi to trvalo, než jsem to vůbec pobral a tak mě případně prosím opravte. Vím, že jsou mezi námi tací, kteří tomu rozumí daleko lépe.

 

How Bitcoin works (nebo aspoň si to myslim) na příkladu Bitcoinů

Jde o decentralizovaný účetní záznam všech operací na všech adresách. Je veřejný a seřazen chronologicky. A protože Blockchain má stažen každý uživatel bitcoinové sítě, všichni uživatelé ví, kolik jaká adresa vlastní Bitcoinů. Neví se však, komu ona adresa patří (tedy, kolik má kdo Bitcoinů).

Vím, že to zní hrozně složitě, ale koukněte na následující video, pokud chcete lépe pochopit samotný Blockchain a čtěte dále. If not, přeskočte k Proč z toho mají banky nas*áno v kalhotách?

 

 

Nicméně, klíčové featury Blockchainu jsou:

1 Decentralizovaná verifikace

Validace a verifikace transakcí je prováděna členy (zvaní miners, neplést s coal miners) kryptoměnového světa. Verifikace obvykle zahrnuje testování a zkoušení různých algoritmů (kterým říkáme hashes) a srovnání, zda sedí s transakčním blockem.

Pokud se tak podaří nalézt shodu, miner je odměněm kryptoměnou.

Tak, jak tomu já rozumím, proces vyžaduje brutální computational power, tj. procesory, které zkouší různé algoritmy a jsou schopny nalézt shodu.

 

2 Kompletní a veřejné záznamy

Jakmile je transakce zvalidována a verifikována, je následně konvertována v blok dat, který je nahrán do blockchain “účetní” knihy. Ta je následně dostupná celé síti.

Pokud se obáváte ztráty soukromí, nemusíte. Transakční záznamy neobsahují osobní údaje, ale jsou šifrovány.

 

3 Nezměnitelnost záznamů (almost)

Jakmile je blockchain nahrán a sdílen, nemůže být změněn. Ona změna by byla viditelná všem v síti a byla by rychle označena jako podvod. Tedy lze říci, že ta “účetní” kniha je almost nezkorumpovatelná.

A říkám almost, protože se tomu pořád učím a nejsem si jistej, jestli náhodou se za pár let neobjeví nějakej ajťák, který by mi dokázal, že to jde.

 

Proč z toho mají banky nas*áno v kalhotách?

 

Protože to přímo ohrožuje jejich současnej business.

Blockchain je digitálním prostředníkem procesu, kde transakce jsou kontrolovány členy sítě, jsou nahrány do knihy a nemohou být následně změněny. Z popisu vlastností Blockchainu vychází, že je daleko komplexnější, než ony kryptoměny. Že může být využit k zaznamenávání transakcí jakéhokoliv druhu aktiva z finančních trhů, fyzických aktiv (např. nemovitostí) a ve své podstatě nahrazuje stávající prostředníky.

To je důvod, proč jsou banky a akciové burzy podělaný až za ušima. Protože nastane moment, kdy jejich zprostředkovatelské služby prostě nebudou potřeba. Proto teďka můžete po různu číst, jak banky do blockchainu začínají investovat a spolupracovat na řešení i jejich potřeb (jinými slovy se trochu zefektivnit a zpomalit ten shit storm, co se na ně chystá).

 

Money 101

Pokud budeme brát Bitcoin jako currency (a bacha, řada lidí ho takhle nevnímá)*, tak je potřeba zodpovědět otázku:

 

Je Bitcoin dobrá měna?

 

Zatím o Bitcoinu víme, že cena za kus grows like hell a že i moje máma se už zeptala, co to ten Bitcoin je a že se teda asi stává populárním (brzy se objeví i v Ulici).

 

Obecně, od měn chceme, aby dobře plnily tyhle funkce (nudná definice, klidně přeskoč):

1 Unit of Account

Klíčovou roli pro měnu je, aby fungovala jako zúčtovací jednotka, která nám umožní ocenit nejen majetek a závazky, ale i zboží a služby. A aby tak mohla činit efektivně, je potřeba, aby ta měna byla zaměnitelná (jednotka měny vůči jiné jednotce, česky interchangeability), dělitelná a počitatelná.

 

2 Medium of Exchange

Měny existují, aby umožňovaly transakce.

A nejlépe tak činí, pokud daná měna je dostupná, přenositelná a je akceptována platícímí a kupujícími jako zákonné platidlo. A to se daří jen tehdy, pokud lidé věří tomu, že si měna udrží svou hodnotu a transakční náklady jsou nízké.

 

3 Store of Value

A to do té míry, kdy jsme ok s tim, že držíme část nebo celé naše bohatství v dané měně. Že máme jakousi jistotu, že když to necháme ležet v dané měně, takže neztratíme svou kupní sílu.

 

Nemel a radši to vysvětli na příkladu:

 

Zlato, jako měna, je silná ve třetím požadavku (store of value) a to kvůli přirozenému nedostatku a trvanlivosti, ale oproti fiat currency je zas v nevýhodě v prvních dvou kritériích.

Fiat currencies jsou brány jako zákonná platidla a jsou vydávány suverenními státy. Takže je potom logické, že kvalita této měny je závislá na důvěryhodnosti země, která ji vydává. Bez víry, fiat currency je jen papír a jsou některé fiat currencies, které nemají hodnotu ani toho papíru.

A kryptoměny? Unit of account – ✅. Není třeba spekulovat o tom, že jsou zaměnitelné, dělitelné a počitatelné. Medium of Exchange a Store of Value? Not so much.

Přestože Bitcoin je podle všech možných indikací v “hajpu”, tak poměrně málo retailerů ho přijímá jako platební metodu. Třeba Microsoft ho sice přijímá, ale pouze na limitovaný počet produktů a pouze přes prostředníka, který jim Bitcoin konvertuje přímo na $.

A upřímně, s Bitcoinama v kapse bych došel tak akorát do Alzy nebo do ty podivný kavárny na Holešovicích… A že bych se chystal převést svou net worth kompletně kryptoměn, to se taky nechystám. Vy jo?

 

Takže proč ho nikde neberou?

Těch důvodů bude několik, tady jsou za mě hlavní:

 

1 Setrvačnost

Fiat currencies jsou tady už docela dlouho a většina obyvatel nezná nic jiného. Když se na ulici zeptáte, co je měna, tak vám ukáží fyzickou bankovku nebo mince. A přestože si u kasy v Bille “pípnou” nebo v zahraničí zaplatí přes Apple Pay, jejich myšlení je v tomto pořád stejný. Trvalo by dlouho (zvlášť u starší části populace), aby začali akceptovat (tedy platit a přijímat) digitální měnou.

Na druhou stranu, koukněme se kolem sebe na to, jak si spotřebitelé zvykli na různé ride-sharing služby a sociální sítě. Proto setrvačnost nemůže být jediný důvod, proč kryptoměny zatím nebyly masově akceptovány.

 

2 Cenová volatilita

 

Kouknete-li se na vývoj ceny Bitcoinu, tak je to super aktivum k tradingu, ale jako currency sucks.

Intra-day změny jsou šílený a když to porovnáte se stabilnějšími měnami, tak nedává pro retailera smysl, aby nastavoval ceny v Bitcoinech. Musel by to dělat 5x denně a spotřebitelé by museli řešit, jestli mají dostatek Bitcoinů, aby si zboží mohli ještě za hoďku vůbec dovolit.

 

3 Konkurence mezi kryptoměnami

Jde o hru, která kryptoměna bude nakonec ta úspěšná…

CoinMarketCap aktuálně listuje 1 263 kryptoměn a jsem si jistej, že 1 250 z nich je k níčemu. S technologickým vývojem a časem budeme schopni určit, kterou kryptoměnu vybrala nabídka a poptávka jako svého výherce. Může to být některá z již listovaných nebo nějaká nová. A to je možná ten důvod, proč retaileři vyčkávají, kterou z kryptoměn budou nakonec přijímat.

 

Kdo za to může?

 

Část viny za tohle patří samotným tvůrcům kryptoměn. Namísto toho, aby soustředili na onu transakční část — naslouchání debatě o budoucnosti kryptoměn a jejího designu, tak se soustřeďují na její obchodování a marketing.

Potom se nemůžeme divit, že cena Bitcoinu lítá o 20% nahoru a dolu během jednoho dne a přitom poptávající a nabízející vůbec netuší, proč to kupují a prodávají.

To je ten důvod, proč ten počet transakcí v Bitcoinech neodpovídá jeho ceně.

 

 

Ale existují podle mého ještě další důvody:

 

1 Trhy reflektují budoucnost Bitcoinu

Tohle je argument všech věřících.

Že cena Bitcoinu roste, protože Bitcoin uspěje jako měna. Sice ne teď, ale v blízké budoucnosti ano.

 

2 Spekulace

Vždycky jsem si myslel, že když někdo investuje do např. akcií, tak udělá business valuation a odhadne si současnou hodnotu firmy.

Potom ji přepočte na hodnotu akcie a když vidí, že jeho odhadnutá cena akcie je třeba $150 a aktuálně se obchoduje za $100, tak si vsadí na to, že se trh v budoucnu napraví. Že se bude obchodovat za tu cenou, o které si odhadce myslí, že je ta správná. A myslí si, že je to správná cena, protože vychází z platných a vysoce pravděpodobných fundamentals.

Takhle to u tradingu nechodí.

Když se kouknete na tradingové nástroje, tak v nich nenajdete nástroje, které dokáží vylepšit vaší analýzu. Najdete tam cenové indikátory pro trading. A zdá se mi, že u Bitcoinu (a obecně u kryptoměn) jsou fundamenty úplně jedno a jede se jenom pricing game…

Neříkám, že je to špatně. Když já svým způsobem dokážu vydělat kilo a trader svým způsobem dokáže vydělat taky kilo, tak kdo jsem, abych ho poučoval.

 

3 Ztráta důvěry ve vlády a centrální banky

 

Pročítáte-li si fóra o kryptoměnách, tak zjistíte, že 7/10 z aktivních uživatelů jsou konspirační teoretici (tak jako v pirátských stranách).

 

A nedivím se, protože tvůrci obviously berou svou inspiraci v designu kryptoměn více ze zlata, než z fiat currencies. A tak mladší a počítačově gramotní předpokládají, že bitcoin bude hrát v našich životech stejnou roli, jako hraje zlato. Že bude tím naším posledním přístavem jistoty, pokud se ještě více sníží jejich důvěra v centrální banky, potažmo vlády.

Ale tahle analogie je docela vratká.

Zlato je fyzické aktivum, které drží svou hodnotu staletí (a ne, nepletu si rozdíl mezi stabilitou a tím, že něco funguje dlouho). Je tedy nepravděpodobné, že si jako lidstvo usmyslíme, že zlato pro nás už nemá tu hodnotu a že ho kryptoměny nahradí.

Zvlášť, pokud kryptoměny stále málokdo používá jako měnu a že musíme neustále počítat s tím, že se každý týden objeví nová a zářivější verze kryptoměn in da town.

 

Jak vybrat winning kryptoměnu?

 

Pokud tradeři chtějí využívat Bitcoin nebo Ethereum jako investici, tak se naopak kryptoměny musí dostat ze svého hajpu. Musí se stát méně lukrativními a musí být více přijímány jako měny.

A protože tohle se nestane náhodou, nabízím možná kritéria k výběru kryptoměny, která celou tu hru vyhraje:

 

1 Budeme se více bavit o tom, jak s ní more conveniently platit, než jak ji more conveniently tradovat.

Tvůrci a ambasadoři měny budou více mluvit o tom, jak efektivní jejich kryptoměna je, namísto toho, aby mluvili o zisku, kdybyste ji koupili před 5 roky a dnes prodali.

 

2 Ta kryptoměna bude mít primárně transakční featury, ne tradingové.

Kolem kryptoměny budou vznikat aplikace a featury, které z ní budou dělat atraktivní měnu pro placení a ne pro investici. Tedy, pokud tvůrce kryptoměny určí horní hranici, kolik kryptoměny může být vytěženo a za jaké období, tak to musí být komunikováno retailerům, ne traderům.

 

3 Budeme v ní věřit.

Argumentoval jsme, že jednou z příčin růstu cen Bitcoinů, je ztráta důvěry vůči centrálním bankám a vládám (aspoň u části populace).

That said, aby nějaká měna se alespoň přiblížila k plnění těch tří základních funkcí, musíme v ní mít aspoň elementární důvěru. Ta spočívá v tom, že uděláme několik kompromisů v ohledu narušení našeho soukromí a vztahu k centralizovaným autoritám.

 

Test experimentu Bitcoin

Jakmile se budeme blížit k vytěžení onoho limitu 21 milionů Bitcoinů (některé kryptoměny mají jiný limit a dokonce i flexibilní), tak teprve poté proběhne test, zda je to dobrá kryptoměna.

 

Proč až potom?

 

Mineři (ti, co dolují kryptoměny) do validování transakcí dávají jisté úsilí a za něj jsou odměňováni v podobě nových Bitcoinů. A tohle je možné po dobu, dokud jsme pod horním limitem Bitcoinu (aktuálně je vytěženo 16,7 mil. BTC). Jakmile ale bude dotěženo, tak jejich úsilí bude odměněno výnosy z transakčních nákladů pro retailery.

A teď je otázkou, zda jejich úsilí se zafocusuje na samotný design měn tak, aby zůstaly transakční náklady nízké. Tvrzení, že technologický pokrok nám to umožní, prostě není dostatečný claim.

 

Jak zjistit, jestli je aktuální cena Bitcoinu “fair”?

To je docela easy.

Víme, že měny jsou pricovány relativně vůči sobě (měnové kurzy) a podle mě neexistuje důvod, aby se toto pravidlo, vztahující se na fiat currencies, nevztahovalo i na Bitcoin. A přestože “fair” měnový kurz je postaven na prastarém a nedokonalém teorému Parity kupní síly, můžeme ho použít.

Takže pokud jste si 1. 11. 2017 koupili Bitcoin za $6 500, měli byste si odpovědět na otázku, zda můžete (a jste schopni) si nakoupit zboží a služby za $ 6 500 v Bitcoinech.

 

 

Pokud věříte tomu, že retaileři začnou Bitcoin přijímat a zákazníci ním platit, je možné jeho cenu ospravedlnit. Zvlášť, pokud víme kolik těch Bitcoinů bude.

Pokud ale nevěříte tomu, že se z Bitcoinu stane obecně přijímaný mean of payment, možná je ten správný čas být vůči sobě upřímný a říct si, že Bitcoin je sice lukrativní, ale docela nebezpečná pricing game s nedobrým koncem.

 

Koho sledovat a číst?

NYU’s profs David Yermack & Aswath Damodaran

Andreas Antonopoulos (again)

 

Poznámky:

* Řada lidí vnímá Bitcoin jako komoditu nebo asset.

 

Komentáře