in

Jágr #68: Jarda v Rangers

Jaromír Jágr se vrátil domů do Kladna. Taková zpráva se dá označit za hokejovou událost roku, minimálně tady v Česku, a to i přesto, že proběhly Olympijské hry a čeká nás Mistrovství světa. Každá legenda nějak začíná a příběh Jardy není výjimkou…

Jarda v Rangers

Jágrova štace v Capitals byla hodně nepodařená a tak se obě strany dohodly na ukončení spolupráce. Jarda byl vyměněn do týmu New York Rangers.

Aby “trade mohl proběhnout,” musel Jarda souhlasit se snížením platu o $1M ročně. Další snížení platu ho čekalo po podepsaní nových podmínek platových stropů v NHL.

Během působení v Rangers se Jágr představil v dresech Kladna, Omsku (kvůli NHL výluce) i České reprezentace. Český národní tým to na MS 2005 dotáhl až k pohádkovému zlatu a díky tomu se Jarda stal členem prestižního Triple Gold Clubu.

Rangers měli patřit mezi nejhorší NHL týmy v roce 2005, ale Jágr zářil a díky němu se dařilo i Rangers, kteří se dostali až do play-off. Jágr se stal čtvrtým hráčem v historii NHL, kterému se podařilo vstřelit 10 či více gólů za méně než 10 zápasů na začátku sezóny.

V březnu 2006 zdolal 100 bodovou hranici (v jedné sezóně), což se mu podařilo jako vůbec prvnímu pravému křídlu a šestému celkově v dresu Rangers. Dokončil sezónu s 54 góly a 123 body, čímž stanovil klubové rekordy v obou kategoriích. Přestože to nestačilo na Art Ross, Hart ani na Maurice Richard Trophy, podařilo se Jágrovi získat jeho třetí Lester B. Pearson Award, která je udělována the most outstanding hráčovi NHL.

V listopadu roku 2006 vstřelil Jarda svůj 600. gól v NHL a zároveň se stal nejproduktivnějším Evropanem v historii NHL s 1 468 kanadskými body.

Stejně tak jako ve Washingtonu, ani v Rangers se Jardovi nepodařilo uspět v play-off. Vinu na tom bezesporu nesou četná zranění, která ho v play-off vždy nešťastně provázela.

Když v sezoně 06/07 zaznamenal svou 30. branku, znamenalo to jeho 15. sezonu v řadě, kdy se mu podařilo vstřelit 30 a více gólů. Tím vyrovnal rekord držený Mikem Gartnerem.

Po sezoně 07/08 se Jágr s Rangers nedohodl na podpisu nové smlouvy, a tak jako volný hráč odešel “dohrát” svou kariéru do Ruska, kde působil již během NHL výluky.

P.S.: to be continued … “Jarda v Omsku”

 

Komentáře